pondělí 30. listopadu 2015

Rehabilitace po mozkové příhodě – rozhodující je rychlost

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí nebo invalidity v České republice. Její zákeřnost spočívá ve velmi rychlém průběhu a v mnohdy špatně rozpoznatelných projevech. U člověka postiženého mrtvicí přitom hrají rozhodující roli minuty, kdy se mu dostane specializované lékařské péče. Čím dříve se podaří pacienta dostat k lékařům, tím větší je šance na záchranu života a dokonce i vyléčení bez vážných poškození mozku. Jde však opravdu o minuty. Léčba a následná rehabilitace je vždy zdlouhavý proces, který však může vaše blízké zachránit a vrátit do běžného života.

Jak poznat mrtvici

U některých pacientů je velmi obtížné poznat, že se jedná o cévní mozkovou příhodu a ne jen o nevolnost nebo slabost. Pomoci může nápadný svěšený koutek úst, pacient s mrtvicí totiž není schopen úsměvu, tedy ne symetrického. Jeden koutek bude výrazně níž, než druhý. 

Postižený mozkovou příhodou nejspíše bude mít problém natáhnout obě ruce před sebe – pokud se mu to povede, začne jedna z nich klesat. S mrtvicí souvisí i náhlé poruchy vidění, řeči a bolesti hlavy. Pozorujete-li u svého blízkého podobné příznaky, neztrácejte čas, minuty opravdu rozhodují.

Jak léčit mrtvici

Cévní mozková příhoda znamená zjednodušeně, že do mozkových cév doputuje krevní sraženina, případně přímo v mozku vznikne krvácení a blokuje přívod okysličené krve dále do mozku. Neprokrvená část mozku odumírá a může se nenávratně poškodit. Po přivolání záchranky personál vyhodnotí, kam nejlépe převézt postiženého, v ideálním případě do tzv. iktového centra (iktus – mrtvice), které je vybaveno pro rychlou a účinnou léčbu mrtvice jak zázemím a přístroji, tak zkušeným personálem. 

Pacient ihned putuje na diagnostiku, buď na počítačovou tomografii (CT), nebo magnetickou rezonanci (MR), aby se lokalizovalo místo a druh problému. Pokud v mozku lékaři najdou sraženinu, mohou použít látky na ředění krve, které ji rozpustí. V případě krvácení do mozku je nutná neurochirurgická operace. V druhém případě se úmrtnost pacientů pohybuje okolo padesáti procent. Pokud se pacient dostane na sál do 4,5 hodin, má šanci na záchranu. Po této době je však většina pacientů nevratně poškozená a následná léčba nebude úspěšná. 

Poškození může mít různé formy, nejčastěji však bývají postiženy pohybové schopnosti pacienta a jejich následná rehabilitace může být opravdu během na dlouhou trať. U mladých pacientů mohou pokroky přijít v řádu týdnů a měsíců, u starších v řádu let nebo téměř vůbec. Vždy ale záleží na stupni poškození a na každém konkrétním pacientovi.

Rehabilitace po mozkové příhodě

Cílem je se vždy navrátit (nebo se alespoň přiblížit) ke stavu před onemocněním nebo úrazem. Ačkoliv to v případě mozkové příhody zřejmě nebude možné na sto procent a řada pacientů může být do konce života odkázána na pomoc svých blízkých, rehabilitace po mrtvici má smysl a může výrazně zlepšit kvalitu života pacienta. Vzhledem k tomu, že mozek je nejdůležitější orgán, který řídí chod celého těla, bude k rehabilitaci potřeba také komplexní tým odborníků. Fyzioterapeut, logoped, sociální pracovník a psycholog

S první fází pohybové rehabilitace se začíná již na lůžku v nemocnici, aby nedocházelo k ochabování svalů a svalového vaziva. Jakmile to zdravotní stav dovolí, začíná se s nácvikem zvedání z lůžka, postavení a dalších pohybů. V dalších fázích se doporučují rehabilitační metody postavené na neurofyziologickém základě, např. Vojtovu metodu nebo Bobath koncept.


Beskydské rehabilitační centrum

Rehabilitaci na jednom místě najdete v lázních

Pacienta po mozkové příhodě je vhodné poslat na rehabilitaci do lázní, kde mu pojišťovna proplatí komplexní péči lékařů, fyzioterapeutů nebo psychologů a nebude muset cestovat za jednotlivými odborníky. Na pobyt v lázních pak své blízké můžete poslat sami, případně o jejich léčbě rozhodne ošetřující lékař, který pobyt doporučí.

Pobyt v lázních má na pacienta příznivý vliv i díky tomu, že režim v lázních je pravidelný a klidný bez zbytečného stresu. Navíc díky dlouhodobějšímu pobytu bude rehabilitace pravidelná a intenzivní, v důsledku tedy účinnější.


Žádné komentáře:

Okomentovat